KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15053009
nr 1505 3009
Per Gummeson
(1858-1928), Sverige
Oljemålning, Landskap med stuga. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 47x40 cm
Per Gummeson, född 1858 i Borrby, Skåne, död 1928 i Malmö, svensk målare.
Utrop:
500 kr
Såld:
1.700 kr
måndag 28 november 2022
kl 18:45:51
100 kr
700 kr
800 kr (Budbetjänt)
1.300 kr
1.400 kr (Budbetjänt)
1.600 kr
Per Gummeson
Läs mer om Per Gummeson